Yeni doğum yapan bir annenin 12 ay boyunca her gün en az 50 kez 3-6 kiloluk bebeğini uzanarak kucağına aldığı, çocuğun ağırlaşmasıyla bu yükün daha da arttığı kaydediliyor. Araştırmacılar tarafından, annenin bel ağrısından sakınması için hazırlanan 10 temel kural, Amerikan Ortopedistler Akademisi yayın organında yayınlandı.

Bu temel kurallar şöyle:

1. Doğum sonrası annenin günde 10 dakika kadar egzersiz ve yer hareketleri yaparak vücudun gerilmesini sağlaması gerekiyor.

2. Anne, doğumdan sonra 6 hafta içinde eski normal kilosunu dönmeli.

3. Anne, bebeği, kollarını uzatarak değil, göğse yakın bir mesafeden kucağına almalı. Anne, aynı zamanda vücudunu bükmemeye özen göstermeli.

4. Anne çocuğunu yerden kucağına almak için dizlerini kırarak eğilmeli. Çocuğun kucağa alınmasından önce karın adalelerinin gerilmesi ve çocuğu kaldırmak için bacak adalelerinden kuvvet alınması gerekiyor.

5. Çocuğun, önünde tepsisi bulunan özel sandalyeden alınması veya sandalyeye konulması sırasında, sandalyenin tepsisinin çıkarılması gerekiyor. Bu durumda anne zorlanmadan çocuğu sandalyeden alıp koyabilir.

6. Bebeğin karyolasından alınıp konulması sırasında, varsa karyolanın yan korumasının çıkarılması gerekiyor. Annenin uzanarak bebeği karyolanın üzerinden kucağına almaması gerekiyor.

7. Anne yürüyüşe çıktığı sırada bebeği sırtında değil, önüne asacağı bir askı çanta içinde taşımalı.

8. Anne, çocuğu kalçasının üzerine yük gelecek şekilde taşımamalı. Çünkü bu şekilde taşınan çocuğun yükü bel adalelerine fazla yük binmesine yol açıyor.

9. Bebeğin emzirilmesi sırasında annenin bebeğin üzerine eğilmemesi gerekiyor. Emzirme sırasında bebeğin yüksek bir sandalye üzerinden annenin göğsüne yaslandırılması gerekiyor. Bu durumda annenin, sırt ağrısını giderebileceği belirtiliyor.

10. 4 kapılı otomobillerde bebeğin arabaya konulması sırasında annenin, bebeğini koltuğuna doğru aracın dışından uzanarak bırakmaması gerekiyor. Bu durumda anne ya yardım almalı ya da arka koltuğa yerleştikten sonra bebeği koltuğuna bırakmalı.

Uzmanlar, genç ve kilolu annelerin sırt ve bel ağrısından daha fazla şikayetçi olduğunu belirtiyor. Bazı özel durumlarda doktorun egzersiz için izin vermesi gerektiğine dikkat çekilirken, sezaryenle doğum yapan kadınların, egzersiz için 6 hafta beklemesi gerekiyor.

Yorum Bırakın